Zaliczka a split payment

Z dniem 1.11.2019 weszły w życie przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności ( z angielskiego split payment).

Przepisy budzą szereg wątpliwości, o których będzie mowa na blogu.

Na chwilę obecną często pada pytanie co z zaliczkami? Czy zaliczki na które nie mamy faktur, (ale już ustaliliśmy że ich przedmiot znajduje się w załączniku 15 do ustawy o VAT, a kwota faktury przekracza 15 000 złotych brutto )również powinniśmy płacić MPP?

Zgodnie z przepisem ustawy o podatku VAT art. 108a ust.1c przepisy o split payment stosuje się również do przedpłat, zaliczek, zadatków (jak w art.19a ust.8) . W takim przypadku jedynie w miejscu w którym należy wpisać numer faktury podatnik wpisuje “zaliczka”

Zatem na podstawie pro form, faktur zaliczkowych, czy samych umów, jeśli przedmiotem dostawy towaru lub usługi są te z załącznika nr 15 należy również dokonywać płatności mechanizmem MPP mimo nie posiadania właściwej faktury.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *